Prohledat tento blog

pátek 4. srpna 2017

Recenze: Chlapec v pruhovaném pyžamu


Ahoj!
Ještě dnes jsem napsala pro Vás další článek, abych Vám vynahradila tu dlouhou dobu bez recenzí.

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Informace:

Autor: John Boyne                  
Originální název: The Boy in the Striped Pyjamas   
Slovart - 2017
ISBN: 978-80-7529-290-2
Počet stránek: 184

Originální anotace:

Příběh devítiletého Bruna, syna velitele koncentračního tábora v Osvětimi, který se spřátelí s židovským chlapcem. Pro starší děti a mládež.
Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, nebo o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl vytažen ze svého šťastného domova v Berlíně, převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život jako Bruno, jenže na druhé straně vysokého plotu. Bruno má příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje…



Děj z mého pohledu:

Devítiletý Bruno se dozvídá, že se s rodinou budou stěhovat. To je pro něj samozřejmě velmi smutná zpráva, protože bude muset opustit své tři nejlepší kamarády a babičku s dědečkem. Ve svém věku ale tyto věci ovlivnit jednoduše nemůže, zvlášť když je toto nařízení od samotného „Fíru“ – tak nazýval Bruno Adolfa Hitlera-, který povýšil Brunova tatínka na komandanta. Stěhují se do Oušicu- též zkomolený výraz Auschwitz podle Bruna- a ona a jeho starší sestra Gretel si myslí, že si tam najdou nové kamarády. Opak je ale pravdou. Kolem nich není skoro nic, jen z Brunova pokoje se dá zahlédnout místo, ve kterém nosí všichni celý den pruhovaná pyžama. Když se jednoho dne Bruno rozhodne jít toto místo prozkoumat, uvidí na zemi sedět kluka jménem Šmuel. A tak se seznamuje se svým novým kamarádem, s nimž si ale nemůže hrát. To je pro Bruna asi ten největší problém v jejich přátelství. Šmuel má ale mnohem závažnější problémy, se kterými se v životě musí potýkat…

Moje hodnocení:

Kniha mě zaujala hlavně tématem a dobou, ve které se tento příběh odehrává (1939-1945). Bruno byl dost vyspělý na svůj věk, přestože ho jeho sestra neustále před někým shazovala. Byl vynálézavý a zvědavý, což byste u dětí jeho věku čekali, ale jelikož se před ním toho tolik tajilo a skrývalo, všechno ho zajímalo mnohem více. Ta dětská naivita tam byla krásně vykreslená a já si říkala, jestli je vůbec dobré ho nechávat v takových lžích a různých domněnkách. Měl ale Šmuela, který mu pomohl pochopit lépe tuto dobu, přestože sám neměl tušení, proč v tomto „zařízení“ musel přebývat. Na druhou stranu mi ale vadilo, že jak autor sám říkal, že by byl rád, kdyby se kniha dostala ke všem generacím, tak mladším čtenářům to moc neukazovalo tehdejší dobu. Nevysvětlilo jim to skoro nic, protože zkomolené výrazy Bruna by pro ně byly jen těžko pochopitelné-např. Fíra- původ z německého slova Der FÜHRER (pokud se nepletu).
A to mě hodně mrzelo, že jste se toho dozvěděli opravdu málo. Čekala jsem od knihy více informací a skutečností, které tam bohužel nebyly. Větší podrobnosti, o nichž jsem třeba nevěděla. Myslela jsem, že z toho bude více dýchat atmosféra této kruté doby, ale ani tu jsem tam nějak nepostřehla.

Na druhou stranu ten příběh byl z pohledu dítěte, a tak jsem na něj při hodnocení i nahlížela. Kniha sice neměla silnou zápletku, ale konec mě dostal. Ten jsem opravdu nečekala a posledních pár kapitol jsem prostě nemohla přestat číst. Také mě zasáhnul příběh Šmuela a vlastně i ostatních dětí v táboře. Skoro všichni měli stejný osud a to Vás donutí přemýšlet o tom, jak bychom měli být rádi za tuhle dobu, ve které žijeme. To, co se stalo za druhé světové války, se nesmí už nikdy opakovat…

Chlapci v pruhovaném pyžamu jsem se rozhodla dát 67 %.


Doufám, že se Vám moje recenze líbila a určitě mi dejte vědět, jestli jste knihu četli, a jak se vám líbila, nebo popřípadě se na ni chystáte.
Mějte se krásně!

                      L.

Za každý komentář nebo odběr mockrát děkuji <3 <3 <3


PS: Tato na recenze je na přání Aničky z blogu hpandgw.blog.cz, takže se tam určitě mrkněte :)







Žádné komentáře:

Okomentovat